HTML

VV5 és ami mögötte van

A Való Világ és ami mögötte van… Kezdetben főként castingos sztorik, kiegészítve néhány elemző jellegű írással.

Friss topikok

  • Royalka: szia! te melyik nap mész?? amúgy érdekes amiket írsz, én drukkolok :) (2011.07.05. 11:00) Esélylatolgatás

Linkblog

Milyen lehet a casting?

2011.07.02. 14:42 vv5sztorik

 Ahogy már írtam, egyelőre konkrét információkkal nem rendelkezem a meghallgatásokról, így a tavalyi hírek és a már most ismert adatok alapján tudok csak kialakítani egy körülbelüli képet. A tavalyi castingok képei alapján úgy tűnik, hogy érkezéskor az első feladat a regisztráció, ekkor kapnak a jelentkezők egy sorszámot, illetve valószínűleg ekkor adnak át egy kitöltendő kérdőívet is – sok fotón látni, ahogy a jelentkezők ezeket töltögetik.

A kérdőív tartalmáról nem sokat tudni, ezért csak tippjeim vannak, mire lehet számítani. Az Éden Hotel 2 válogatásai is megkezdődtek, az egyik Facebook oldalon páran már meg is osztották a többiekkel az élményeiket. Ezekből kiderült, hogy ott is ki kellett tölteni egy hosszú kérdőívet, a jelentkezőkről készítettek egy-egy fotót is, illetve volt személyes elbeszélgetés is. Gyanítom, hogy a Való Világ válogatása sem fog ettől különösebben eltérni. Az Éden Hotel esetében a kérdőív a jelentkező személyiségének feltérképezésére szolgált, többek között rákérdeztek a legrosszabb és legjobb tulajdonságokra, de még egy olyan kérdés is szerepelt, hogy a jelentkező milyen szuperképességet választana magának.

A Való Világ esetében is hasonló kérdésekre számítok, iránymutatóak lehetnek az előző széria játékosainak bemutatkozó adatlapjai is. Annyi biztos, hogy a személyes elbeszélgetés mellett az írásban adott válaszok is befolyásolják majd a továbbjutást, hiszen itt részletesebben fel lehet tárni a jelentkező személyiségét. Ugyanis a műsor leendő nézői tulajdonképpen a szereplőket „vásárolják meg”, az ő tulajdonságaikat, élettörténetüket, vágyaikat. Ezért fontos, hogy az adott szereplő ne csak megjátssza a sültbolondot, vagy épp a naivát, az is fontos, hogy milyen volt az élete, miért pont ilyenné alakult a személyisége, mik a tervei a jövőre nézve, vagyis hová tart a karakter. Azoknak tehát, akik be akarnak kerülni a műsorba, valójában az élettörténetüket és önmagukat kell eladhatóan tálalniuk, ezért nem érdemes közhelyeket puffogtatni, sablonos válaszokat adni a kérdésekre.

Bár biztosan szerepelni fognak a kedvenc könyv, kedvenc zene jellegű kérdések is a kérdőívben, gyanítom, hogy ennél sokkal hangsúlyosabbak lesznek a „mélyebb” kérdések. Sokat elárul például egy emberről, hogy mi a legnagyobb félelme, milyen fóbiái vannak, az ilyen kérdésekre adott válaszok feldobhatók a félelmek indoklásával is, a kérdőíveket kiértékelők ezáltal közelebb kerülhetnek a jelentkező személyiségéhez. Fontos információ az is, mire büszke a jelentkező az eddigi életéből, ez sejteti, hogy mennyire magabiztos, mennyire értékeli önmagát. Például ha valaki azt a választ adja, hogy a családjára, az inkább egy kevésbé magabiztos személyiséget sugall, hiszen nem egy általa elért teljesítményre büszke. Azok, akik a munkájukat, valamilyen tanulmányi vagy sport eredményt említenek, magabiztosnak, karrierorientáltnak tűnnek, határozottságot sugallnak. Akik pedig valamilyen közösséggel együtt elért eredményükkel, vagy valamilyen közösség érdekében végrehajtott tettel „büszkélkednek”, valószínűleg érzelmesebb, közösségi együttélésre alkalmasabb karaktereknek tűnhetnek.

Az egykori szereplők adatlapján szerepel az a kérdés is, hogy mi volt a legőrültebb dolog, amit addigi életükben tettek. Az erre adott válaszok sejtetik, hogy mennyire bevállalós, extrém a karakter, ennél a kérdésnél meghökkentő válaszokkal lehet érvényesülni, de kerülni kell az erőltetett, esetleg kitalált kérdéseket, mert írásban is érzékelhető, ha valaki nem őszinte, nem a saját történetét meséli el, hát még ha a személyes elbeszélgetésen rá is kérdeznek.

Fontos kérdés lehet még, hogy a jelentkező miért szeretne szerepelni a műsorban. Az egyik videóinterjúban Rubin Kristóf elmondta, hogy a castingon fontos szempont a határozottság, az, hogy a jelentkezőnek legyen célja a szerepléssel. Vagyis kerülendőek a túl rövid válaszok, nem elegendő azt írni, hogy a buli kedvéért vagy a főnyereményért jelentkezett valaki. Érdemes ezen a kérdésen már a válogató előtt elgondolkodni, a kreatív vezető ugyanis elmondta, hogy fontos szempont a kiválasztáskor a céltudatosság, az, hogy valaki képes legyen megfogalmazni a törekvéseit.

Abban biztos vagyok, hogy érdemes lesz minél alaposabban kitölteni ezt a kérdőívet, ugyanis a személyes elbeszélgetés várhatóan nem lesz túl hosszú. Azt nem tudni, hogy egy napra hány embert hívtak be a szervezők, de a Facebookon kiderült, hogy egy-egy időpontra több embert is behívtak, van olyan is, amit már 8-10 ember is jelzett. Azt sem lehet tudni, hogy a megadott időponthoz képest várhatóan mennyi idő, mire végez az ember a meghallgatással, az egyetlen támpont, hogy 18:30-nál későbbi időpontot senki nem kapott. Gyanítom, hogy 9 óránál tovább nem nagyon tart majd a válogatás, így egy-egy turnusra maximum 2,5 óra jut majd. Ezt sejteti az is, hogy 10:30-as időpont után 13:30-kor van a következő turnus, valószínűleg ezelőtt lesz egy kisebb ebédszünet a szervezők számára.

Személy szerint én arra számítok, hogy a kérdőívet a kitöltés után a castingot levezénylők kézhez kapják, és ennek átfutása után következik majd a személyes elbeszélgetés, a kérdőív abban is segítheti őket, hogy mire kérdezzenek rá a beszélgetés során. Valószínűleg azokra a témakörökre fognak kitérni, amelyekre a jelentkező valamilyen érdekes választ adott, illetve azokra, amelyekre szűkszavúan felelt. Maga az elbeszélgetés szerintem 10 perces lesz, a sok behívott jelentkező miatt nem hiszem, hogy egy emberre ennél hosszabb idő jutna. Ezért arra érdemes lesz felkészülni, hogy nem nagyon lesz idő „belelendülni” a beszélgetésbe, nem lesz szerencsés, ha valaki csak 5 perc után lesz képes feloldódni.

Mivel ilyen rövid idő lesz a bizonyításra, érdemes egy kicsit előre felkészülni, átgondolni, mik azok a dolgok, amikkel érdekessé tehetjük magunkat, nem árt, ha a legalapvetőbb kérdésekre már pár mondatban előre megfogalmazzuk a válaszunkat. Persze az sem jó, ha ezeket aztán betanuljuk, és monoton hangon előadjuk, ezeknek inkább támpontoknak kell lenniük, hogy ne ott húzzuk az időt azzal, hogy percekig szerencsétlenkedünk egy-egy válasz megadásával.

Mivel TV-műsorról beszélünk, mindenképpen számít a külső. Nem feltétlenül arra gondolok, hogy csak bombanőknek és szépfiúknak van esélyük a bekerülésre, elegendő megnézni az eddigi szereplőket. A megjegyezhetőség azonban nagyon fontos, jó, ha nem csak a mondandónkkal, hanem a megjelenésünkkel is nyomot hagyunk a castingot levezénylőkben. Persze nem arra gondolok, hogy ízléstelenül kell halmozni a kiegészítőket, és papagájként kell bevonulnunk, hiszen ezzel inkább taszító hatást érhetünk el. De jól jöhet, ha a megjelenésünk összhangban áll a személyiségünkkel, hangsúlyozza azt, tehát aki úgy gondolja, hogy a naiva szerepkör áll hozzá a legközelebb, az ne domina szerelésben érkezzen, aki pedig macsó vagányként érkezik, az a megjelenésével is jelezze ezt.

Az is fontos szerintem, hogy ne próbáljunk tőlünk idegen szerepet felvenni, mert könnyen észrevehető, ha nem ránk szabták a „jelmezt”. Hatásosabb, ha mind a külsőnk, mind a viselkedésünk, mondanivalónk a tényleges személyiségünket tükrözi, csak arra kell figyelnünk, hogy annak az érdekesebb, feltűnőbb részeit hangsúlyozzuk. Tehát ha valaki nem egy tipikus szépségkirálynő, ne akarjon görcsösen bombanőként megjelenni, mert könnyen nevetségessé válhat, inkább keresse meg azokat a tulajdonságait (pl. intelligencia, humor, esetleg extrém stílus), amelyek érdekesebbé tehetik egy átlagos szépségnél. A következő bejegyzésben a saját esélyeimet fogom latolgatni, megpróbálom összefoglalni, hogy én személyesen hogy készülök a castingra, milyen képet igyekszem majd magamról kialakítani.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://vv5sztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr653032580

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása